Испания 2022
Ученици и учители от Професионална гимназия по земеделие „Тодор Рачински“, гр. Генерал Тошево участваха в проект :„Придобиване на практически опит в екологичното селско стопанство в Испания“, финансиран по програма „Еразъм+“.
В рамките на проекта се разшириха практическите компетенции на учениците по екологично земеделие, надградиха се теоретичните основи по биоземеделие и агроекология в съответствие с европейските политики за устойчиво земеделие и в сътрудничество с европейски организации от професионалното образование и работодатели. Увеличи се времето за практика на учениците в реална работна среда, разшириха се възможностите за практика и за изграждане на нови знания и умения, усвояване на добри практики, достъп до нови технологии и иновации, като се ползват квалифицирани и опитни чуждестранни наставници. Подобриха се чуждоезиковите умения на учениците и техните интеркултурни компетенции. В мобилността се включиха общо 30 ученици от ПГЗ „Т.Рачински“ на възраст 16-18 г., придружавани от 3 ръководители.
Нашата приказка започна още от първата минута с преминаването ни на българо-румънската граница. Трепетът и неочакваното ни изпълниха с адреналин. За много от нас това беше ново изживяване, защото пътуването със самолет за някои беше за първи път.
Посетихме рафинерия за органично отглеждане на маслодайни култури, която е сертифицирана от Андалуския комитет по органично земеделие. Учениците се запознаха с различни дейности от ежедневието на фермата – компостиране на различни отпадъци, прилагане на техники за стимулиране на естественото плодородие на почвите, прилагането на биологични субстанции и други.
Посетихме социална градина за плодове и зеленчуци. Домакините ни показаха своята градина, а ние представихме България и ПГЗ „Тодор Рачински“ на специалносъздадена от учениците презентация. Всеки получи в знак на признателност за добресвършената работа в предходните дни и подарък от домакините – медал с герба на Севиля, а ние подарихме българска дървена кукла с екстракт от роза, символизираща България!
През престоя си посетихме ферма за щастливи кокошки. Домакините ни запознаха с продуктовия цикъл на органичното земеделие. Учениците се включиха в прибирането на продукцията – яйца от щастливи кокошки.
Посетихме селскостопански производител, отглеждащ биоплодове и зеленчуци в оранжерии. Домакините ни показаха как отглеждат различни плодове и зеленчуци в оранжериите. След разходката, учениците се включиха в брането и лющенето на боб.
Посетихме техническия и земеделски университет в Севиля и разгледахме системата Аквапоник, която представлява система от воден цикъл, съставена от аквариуми, филтри и растения. Запознахме се с работата на биосистемата и нейното приложение в средата.
Посетихме ферма за производство на гъби – шийтаке, където учениците се запознаха с техниката на производство. Домакинът ни показа производствената си база, процеса на подготовка и целия цикъл на производство.
Посетихме конна база в Севиля, в която домакините ни разясниха начина на прилагане за видовете терапии, които те упражняват с конете си. В богатооборудваната и добре поддържана база имахме възможността да опознаем отблизо различните породи коне и понита, техните характерни особености и използването им при обучението, както на млади ездачи, така и за лечение чрез терапия на различни видове заболявания.
Посетихме фирма, занимаваща се с отглеждането на екстра върджън зехтин. Там надградихме познанията си за екологично отглеждане на растителна продукция и изискванията за сертифициране на биологичната продукция. Лично собственикът ни въведе в неговия производствен цикъл и имахме възможността да дегустираме част от продукцията.
Посетихме стопанство за производство на биозеленчуци, където учениците се включиха активно във ваденето, миенето и сортирането на моркови. С отпадъците от морковите нахранихме животните във фермата и се включихме в премахването на израстъци от портокалови дръвчета.
Посетихме една невероятна, уникална и зареждаща с позитивизъм и спокойствие хасиенда, която се занимава с много видове дейности. Учениците се заеха с почистването на цветните насаждения, измиването на каруци за бъдещо тържество и привеждане на градината във вид, подходящ за специални събития. Домакините бяха изключително гостоприемни и с приятелско отношение към младежите и България, в частност.
Домакините от Севиля ни изнесоха открит урок на тема „Глобалното затопляне“. Обясниха ни причините за глобалното затопляне и проблемите, до които води то.
Учениците се включиха с много въпроси, с което направиха дискусията още по-интересна.
В последния ден посетихме местен производител на вино в околностите на Севиля. Домакините на разказаха за видовете грозде, които отглеждат, начина на неговото обработване и видовете вина, които произвеждат. Показаха ни амфори от 1640 година, в които съхраняват вино. Подобрихме знанията си за реализация на органична продукция, както за методите на управление на добива и качеството й.
Участниците подобриха своите социални и комуникационни умения, станаха по-гъвкави и адаптивни, усвоиха умения за работа в мултикултурна среда и повишаха своето ниво на владеене на чужд език.