Еразъм+ Италия 2023

 

eu

Проектът е обусловен от следните потребности на ПГЗ „Тодор Рачински“:

  1. Нужда от разширяване на практическите компетенции на учениците по биоземеделие, надграждане на теоретичните основи по Биоземеделие и Агроекология в съответствие с европейските политики за устойчиво земеделие и в сътрудничество с европейски организации от професионалното образование и работодатели.
  2. Нужда от надграждане на практическите компетенции на учениците в сектора на лозарството като част от теоретичната подготовка по растениевъдство.
  3. Нужда от увеличаване на времето за практика на учениците в реална работна среда, разширяване на възможностите за практика и за изграждане на нови знания и умения, усвояване на добри практики, достъп до нови технологии и иновации, като се ползват квалифицирани и опитни чуждестранни наставници.
  4. Нужда от подобряване на чуждоезиковите умения на учениците в професията и техните интеркултурни компетенции.

В тази връзка проектът се стреми към следните специфични цели:

  1. Разширяване на практическите компетенции на 30 ученици от ПГЗ „Тодор Рачински“ в сектора на биоземеделието и лозарството.
  2. Повишаване на капацитета на ПГЗ „Тодор Рачински“ за международно сътрудничество и интернационализация чрез изграждане на ново партньорство.
  3. Подобряване на чуждоезиковите умения на учениците по професията и техните интеркултурни компетенции. Ще се реализират дейности за подбор на ползватели, провеждане на предварителна езикова, културна и тематична подготовка, провеждане на 4 седмична мобилност с цел практика в реална работна среда в град Болоня и околностите, последващи дейности за оценка на образователните резултати, сертифициране и популяризиране на резултатите. В мобилността ще се включат общо 30 ученици от ПГЗ „Т.Рачински“ на възраст 16-18 г.

Практическите задачи по време на мобилността включват разнообразни дейности, като компостиране от органични отпадъци, прилагане на техники за стимулиране на естественото плодородие на почвите, прилагане на методи за растителна защита и борба с вредителите чрез стимулиране развитието на полезни организми, грижа за животните, приготвяне на биологичен фураж, грижа за лозовите насаждения, участие в преработката на гроздето и др.

С реализацията на практиката учениците ще придобият следните професионални компетенции:

  • Умения за практическо приложение на методите и принципите в биоземеделието;
  • Умения за прилагане на естествени методи за растителна защита и борба с плевелите и вредителите по растенията чрез естествени методи;
  • Овладяване на технологията за приготвяне на органични фуражи и превенция на заболяванията в биоживотновъдството чрез медикаменти на естествена база;
  • Запознаване с хидропониката;
  • Запознаване с дейността на социалните кооперативи в Италия като пример за добра практика, интегрираща устойчивото селско стопанство с устойчивите социални ползи;
  • Усвояване на стари традиции и добри практики в отглеждане на лозята и преработката на гроздето .
  • Запознаване със затворения цикъл в лозаро-винарските стопанства и технологиите за производство на качествено вино. Учениците ще подобрят своите социални умения, ще усвоят умения за работа в мултикултурна среда, ще усвоят нова лексика в професията.

 

 

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния автор ПГЗ „Тодор Рачински“ и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.

Pin It on Pinterest